V obci Hrachov, poblíž Sedlčan, se v areálu bývalého zemědělského družstva nachází Psí útulek Domov Fauny. Je to soukromý zvířecí útulek, který se stará o ztracená nebo týraná zvířata. Útulek má kapacitu až pro o 35 zaběhlých, opuštěných, nebo odebraných pejsků. Zařízení funguje od prosince roku 2004 díky dotacím Středočeského kraje, sponzorům a jednotlivým dárcům.

Na provoz útulku ročně přispíváme částkou 3 000 000 Kč.

Důkladnápéče o psí zdraví i komfort

Domov Fauny
Domov Fauny
Každý pejsek, který se do útulku dostane, je prohlídnut, přeočkován a v případě potřeby i ošetřen veterinářem. V areálu je 35 kotců s výběhem a v každém z nich je pro pejsky připravená zateplená bouda. Nerezové misky jsou pravidelně desinfikovány zdravotně nezávadnými přípravky. Připraveny jsou i dva karanténní kotce pro nemocné pejsky a jeden kotec speciálně upravený pro fenu se štěňaty, ve kterém je zavedeno ústřední vytápění.
Domov Fauny si zakládá především na čistém prostředí, pravidelném venčení a celkovému vedení pejsků k aktivitě. Zajištěn je i základní výcvik, a tak útulek opouštějí pejsci vychovanější. Všichni pejsci, kteří momentálně v Domově Fauny žijí, si lze prohlédnout na webu www.domovfauny.cz. U každého z nich najdete fotografii a informace o tom, jak dlouho v útulku je, zda byl týrán a jakou má povahu. K prohlédnutí je i archiv všech pejsků, kteří v útulku pobývali v minulosti. Fungují zde i sekce pejsků ztracených a nalezených.

Pejsekna procházku, na víkend, nebo napořád

Domov Fauny
Domov Fauny
O pejsky se starají dva stálí zaměstnanci, dále je chod Domova závislý na pomoci dobrovolníků. Každý může útulku pomoci buď finančním darem (ať už jednorázovým nebo pravidelným příspěvkem), nákupem granulí nebo třeba darováním starých dek a psích hraček.
Z důvodu omezení hluku není povolen vstup do areálu, každý, kdo by měl zájem o některého z pejsků, si ale může se zaměstnanci domluvit společnou procházku, kde se může s pejskem lépe poznat. Možné je i pouhé občasné venčení pejsků nebo jejich půjčení na víkend či prázdniny. Například v létě si pejsci moc užívají koupání ve Vltavě.

Společnostjim dělají i další zvířata

Domov fauny neslouží pouze jako psí útulek, žije v něm i spousta jiných zvířat, ať už také opuštěná, týraná, nebo volně žijící, která byla zraněna. V důstojnosti zde dožívají staří koně, chovají se slepice, kozy kamerunské a vřesové ovce a beránci, skotský náhorní skot a vepř a stádo skotského náhorního skotu. Významných je 21 včelstev, díky kterým při Domově Fauny funguje včelařský kroužek pro děti, kde se učí o životě a chování včel a postupně třeba i stáčet med a vyrábět všechny možné včelí produkty.

Domov Fauny
Domov Fauny
Domov Fauny

Včelařskýkroužek při domově Fauny v Hrachově

 

VIDEO: Včelařský kroužek vyrábí perníkové chaloupky

 

VIDEO: Včelařský kroužek při Domově Fauny v Hrachově

DOMOVFAUNY – ROZHOVOR S PANEM STEHLÍKEM

1) Co by měl každý vědět a zvážit před adopcí pejska? Stává se často, že se od nových majitelů vrací zpět do útulku?

Nejdůležitější je si uvědomit, pro koho pejska pořizujeme a podle toho i vybírat. Počítat s množstvím času a pozornosti, které bude pejsek potřebovat. Například u dětí se může stát, že mu rodiče koupí v první třídě štěňátko s tím, že bude toho dítěte a starat se o něj bude ono. Malé dítě se však o psa samo postarat nedokáže – aspoň nějaký minimální podíl péče holt zbyde i na rodiče. Pak se může v pubertě stát, že si dítě najde jiné koníčky a začne psa zanedbávat. Vždy je potřeba myslet dopředu. A to i u starších lidí – pro ty jsou z logických důvodů lepší volbou starší psi.
To, že se nám pejsek vrátí, se občas stane, ale není to naštěstí obvyklé. Budoucí páníčky si vždy prověřujeme a poté pravidelně kontrolujeme, jak se pejskovi v novém domově daří.

2) Jak rychle se většinou daří pejsky udat? Zůstávají někteří v útulku celý život?

I zde záleží na věku. Štěně se udá docela hned, tak do 14 dnů, při věku do 1 roku tak do jednoho až dvou měsíců. U starších pejsků, od těch 2-3 let, to pak trvá déle.
To, že by se pejsek neudal vůbec, se naštěstí moc nestává. Ale máme tu i takové, kteří už tu jsou třeba 5 i více let, ale to je způsobeno spíš jejich problémových chováním. Takové pejsky bohužel nemůžeme dát jen tak někomu a není o ně ani takový zájem. Dnes je rychlá doba – každý by nejradši psa vycvičeného, poslušného, hodného. Máme tak 3 pejsky, u kterých je velká pravděpodobnost, že u nás v útulku dožijí. Není to tak, že by byli zlí – ostatně každý pes se rodí jako nevinné štěně – ale mají za sebou většinou ošklivou minulost, trauma. Problémové chování bohužel u psů budují špatní páníčci.

3) Dostává se Domovu Fauny pomoci od dobrovolníků?

Dříve pomáhali dobrovolníci, dnes už jsme na to zanevřeli. Často bohužel nevěděli, jak se k pejskům chovat, nedělali to, co měli, místo procházky třeba se psem jen někde seděli, a tak dále. Dnes má Domov Fauny zaměstnance a brigádníky, dohromady 14 lidí. Každý pejsek musí aspoň 2x denně na procházku.

4) Jak poznáme opuštěného psa a jak při jeho nalezení postupovat?

Když uvidíte běhat psa někde po silnici, je rozhodně žádoucí ho dostat do bezpečí. Důležité je se ujistit, že je pes opravdu opuštěný nebo zaběhlý, porozhlédnout či se poptat po majitelích, poté nahlásit jeho nález na Městský úřad.
Pokud si chceme nalezeného pejska nechat, je stejně potřeba zavolat městskou policii nebo navštívit veterináře či nejbližší útulek a zjistit, zda nemá pes čip.
Nejdůležitější je opatrnost, od cizího psa nikdy člověk neví co čekat a odchyt by měl vždy provádět někdo, kdo se v tom aspoň trochu vyzná.

5) Jak může Domovu Fauny pomoci veřejnost?

Domov Fauny bude vděčný za finanční příspěvky v jakékoli výší, ať už jednorázové či pravidelné, na účet číslo 4200343508/6800. Dále uvítá i nákup granulí. A nejvíce samozřejmě pomůže, když se bude veřejnost chovat tak, aby naši pomoc potřebovalo co nejméně pejsků. Nepodporovat množírny, pořizovat si mazlíčky s rozmyslem a třeba i hledat nové majitele.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...