"Zneužívání náhradního plnění patří do minulosti"
Odeberte námi poskytované služby v rámci náhradního plnění a ušetřete.
"Zneužívání náhradního plnění patří do minulosti"
Odeberte námi poskytované služby v rámci náhradního plnění a ušetřete.
Řešíte povinný podíl a náhradní plnění? Jistě jste v roce 2012 zaznamenali mnoho legislativních změn a také Vás určitě zajímá, jak to vlastně bude dál a proč tato úprava zákona vznikla. Náhradní plnění je stále předmětem mnoha odborných, avšak i laických diskusí. Mnoho podnikatelů a firem žije i nadále s vědomím, že mají vyřešenou problematiku náhradního plnění, jenže opak může být pravdou.
Zneužívání náhradního plnění způsobovalo v minulosti prudké snížení konkurenceschopnosti ostatních poctivých zaměstnavatelů osob se zdravotním postižením, kteří často věnovali prostor i zaměstnávání důchodců, a často mělo za následek nejen stagnaci ekonomického růstu těchto firem, ale navíc i s tím spojené daňové úniky. Tato skutečnost donutila naše zákonodárce přehodnotit tento systém a stanovit jasné podmínky pro povinný podíl. Bohužel zmíněný fakt nepostihne pouze neseriózní firmy. Zasáhne i poctivé zaměstnavatele - poskytovatele náhradního plnění, ale i jejich odběratele.
Zřejmě ani dnes si většina odběratelů nemůže být jistá počestností svých dodavatelů, kterým doposud věřili. Neví, zda nakonec opravdu povinný podíl splní. Uvedené změny se naplno projeví teprve až po ukončení takzvaného přechodného období v polovině roku, kdy velká část nepoctivých poskytovatelů náhradního plnění přestane existovat. Nejvíce to však bude možné pocítit začátkem roku 2013.
Valná část poskytovatelů odhalí odběratelům své skutečné možnosti, stejně jako druhá část, která bude své odběratele i nadále mystifikovat, bez ohledu na to, že vystaví tyto firmy vysokému riziku. V praxi to znamená, že tito odběratelé náhradního plnění nebudou moci své možnosti nikterak ovlivnit a ve finále budou muset přistoupit možná i na odvod "invalidní daně" státu za povinný podíl.
Jedním ze záporných jevů dřívějšího poskytování náhradního plnění, který byl v minulosti velmi často zneužívaný, byl tzv. pronájem zaměstnanců se zdravotním postižením nebo jejich umístnění na externích pracovištích. Tento fakt také později přispěl ke zmíněným legislativním úpravám v oblasti zaměstnávání OZP (dříve ZPS).
Jednou z dalších příčin zmíněných právních úprav zákona týkající se náhradního plnění bylo zjednodušeně řečeno poskytování tzv. „neomezeného“ náhradního plnění. Tuto skutečnost novela zákona také zásadně omezila. Další variantou bylo poskytování fiktivního plnění, tzv. přefakturace. Jedná se řekněme o propůjčení výhod firmám (tyto výhody zaměstnavatelům osob se zdravotním postižením - poskytovatelům náhradního plnění poskytuje stát), které nezaměstnávají OZP (ZPS) a ani v budoucnu nehodlají poskytovat zaměstnávání OZP.
Podnikatel či firma potřebují zlepšit svou konkurenceschopnost na trhu. Dohodne se tedy s jinou firmou, která bude odebírat výrobky nebo služby, ale pouze v rámci náhradního plnění. První firma založí chráněnou dílnu nebo družstvo, ve kterém zaměstná 5 lidí, z toho 3 nebo 4 postižené, čímž splní zákonnou povinnost zaměstnávání OZP (dříve ZPS) v min. 50 % podílu. Bez sebemenšího podílu na výrobě dceřiná firma pouze přebalí zboží pro svou mateřskou firmu a následně ho odebírající firmě vyfakturují včetně náhradního plnění. Tímto si odebírající firma splnila svou povinnost odběru výrobků či služeb ve formě náhradního plnění, potažmo svůj povinný podíl.
Uvedené varianty obcházení náhradního plnění byly v minulosti díky nenapadnutelnému právnímu výkladu zcela legitimní. Tyto „mezery v zákoně“ začaly využívat i velké a silné nadnárodní společnosti a s tím souvisely i patřičné daňové úniky vůči státu. Opět jeden z důvodů zmíněných úprav zákona o náhradním plnění.
A co přijde, když ke konci roku 2012 odběratelé náhradního plnění zjistí, že jejich poskytovatel nemá kapacity a náhradní plnění nedokáže zajistit? Odběratelům nezbude nic jiného, než sáhnout velmi hluboko do firemní pokladny a odvést tzv. invalidní daň, to znamená odevzdat nemalé finance do státní kasy. Taková firma v této oblasti v podstatě nic neušetří.
Naštěstí na našem trhu firem existují i poctiví dodavatelé náhradního plnění s dlouholetou tradicí a zkušenostmi v zaměstnávání OZP (kdysi ZPS). Jedině taková firma může nabídnout 100% garance.
Společnost, která měla v roce 2011 vymezena chráněná místa nebo byla chráněnou dílnou či zaměstnávala dostatek osob se zdravotním postižením, nebude přechodným obdobím nijak ovlivněna. Taková firma se v minulosti nepodílela na pronajímání zaměstnanců nebo jejich umisťování na externích pracovištích a nabízí jako jediný dodavatel, ne přefakturaci, ale smluvní závazek na konkrétní objem spolupráce, který je schopna vlastními zdroji realizovat.
Náhradní plnění zákonně může poskytovat pouze firma, která přímo poskytuje zaměstnávání OZP (ZPS) z více než 50% z celkového počtu zaměstnanců, nikoliv více firem prostřednictvím jednoho zaměstnavatele.
Jak jsme již uvedli, existuje i množství poctivých firem, které nezneužívají náhradní plnění a jsou skutečnými zaměstnavateli osob se zdravotním postižením. Tradici v zaměstnávání osob se ZP si buduje naše dceřiná společnost D.I.SEVEN FACILITY, která působí na trhu od r. 2008 a poskytuje služby správy a údržby budov, úklidové práce či recepční služby. Díky nepostradatelným zkušenostem a praxi, dodržování legislativních nařízení a dodržování všech zmíněných zákonných podmínek si vytvořila základ pro další poskytování náhradního plnění nejen v roce 2018, ale i v následujících letech.
Přečtěte si také o tom, jak podporujeme handicapované spoluobčany.
Užitečné odkazy
Související odkazy